Omega 3 mastné kyseliny - dlažební kostky na cestě ke zdraví

Omega 3 mastné kyseliny (MK) jsou velmi důležité pro náš organismus. Dnes už snad není nikdo, kdo by o existenci a prospěšnosti Omega 3 MK nevěděl. Spousta prodejců se přidáváním Omega 3 MK do svých produktů a informacemi o obsahu Omega 3 MK na obalech snaží své produkty posunout mezi více prodejné. Množství Omega 3 MK v těchto produktech bývá často příliš nízké. To zde ale nebudeme rozebírat.

Prospěšnost Omega 3 MK pro zdraví a vývoj člověka a zároveň jejich žalostný nedostatek v běžném jídelníčku se dostal i do hledáčku státních organizací.

O tom, že Omega 3 MK jsou prospěšné pro zdraví člověka si můžete přečíst na webových stránkách Státního zdravotního ústavu v článku

OMEGA 3 a ZDRAVÍ

V listopadu 2019 zahájil SZÚ studii u několika svých zaměstnanců, kteří začali pravidelně užívat 2g EPA a DHA v podobě rybího oleje z tresek, žijících ve studeném moři. Cílem je zjistit pozitivní přínos omega 3 MK v prevenci civilizačních chorob jako je: KV onemocnění, DM IItypu, CHOCHBP, onemocnění pohybového a pojivového ústrojí, oslabení imunitního systému, degenerativního postižení CNS, atd...  u české populace. V zahraničí již podobné studie proběhly s velmi pozitivním výsledkem. Společným jmenovatelem všech těchto onemocnění je chronický zánět v těle. A právě omega 3 MK, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, mají nezaměnitelnou roli v prevenci vleklého zánětu v našich tkáních.

"Význam omega 3 mastných kyselin je zásadní pro naše zdraví. Hlavně ty s dlouhým řetězcem, známé pod zkratkou EPA a DHA. Jsou převážně v tuku ryb ze studených vod. Ovlivňují desítky procesů v našem organizmu na úrovni buněk. Potřebujeme je od narození až do stáří. Je zřejmé, že mohou být součástí prevence řady civilizačních onemocnění. Uplatňují se například při rozvoji a regulaci chronických zánětů. Bohužel jimi trpí většina populace...."

Celý článek na: http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/omega-3-a-zdravi

 

Státní zdravotní ústav mimo jiné upozorňuje na závažnost nedostatku Omega 3 MK v jídelníčcích běžných lidí . Zde je jeden z jejich zveřejněných článků:

Polovina maminek má v mateřském mléce málo kyseliny dokosahexaenové (DHA) pro správný vývoj dětí!

“DHA je polynenasycená mastná kyselina (součást tuků), kterou řadíme mezi tzv. omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou nezbytné pro naše zdraví. DHA si naše tělo v játrech sice dokáže syntetizovat, ale jen v malém množství. Zdroje z diety (zejména tučné ryby) jsou proto velmi důležité, a to po celý život. Potřebuje je náš mozek, nervy, imunitní systém, oko, srdce a cévy. Dávka DHA se ale nesmí přehánět, protože nadbytek (nad 3 g/den) může vyvolat např. poruchy srážlivosti krve. Uvádí se, že dostatek DHA velmi pozitivně ovlivňuje vývoj mozku v dětství. Podporuje mentální vývoj dětí, jejich paměť, schopnost soustředit se. Kdo by to pro své dítě nechtěl! Nedávná studie CZVP SZÚ, při které byl studován obsah mastných kyselin v tuku mateřského mléka, odhaluje, jak jsou na tom maminky a děti v ČR. V řadě případů by zlepšení bylo na místě. Zařaďte tučné ryby do svého jídelníčku nebo užívejte rybí tuk!”


zdroj: http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/polovina-maminek-ma-v-materskem-mlece-malo-kyseliny.

 

Doporučujeme všem přečíst si text s odbornými informacemi, který je dostupný v PDF souboru DHA_v_MM.pdf


Závěr tohoto dokumentu je velmi výstižný a k zamyšlení:

“Mnohdy si nevšímáme vážných věcí ovlivňujících naše zdraví. Média jsou plná problematiky bezpečnosti potravin, dvojí kvality potravin a jiných témat. Zamyslel se ale někdo nad nedostatkem mikronutrientů? Vždyť většina z nás přijímá sotva 10 % doporučené dávky DHA. Přečtěte si, co vše DHA ovlivňuje a zvažte, čemu sami máte věnovat pozornost. Většina lidí si to možná neuvědomí ani v čekárně u lékaře, kam přichází s vážným civilizačním onemocněním.

Nechce to zase lžičku rybího tuku denně? Jako za našeho mládí ve škole… “


Chcete vědět, jak je na tom vaše tělo s obsahem Omega 3 MK a Omega 6 MK?

Chcete doplnit chybějící Omega 3 MK pro vás i vaše děti pomocí fungujícího a chutného vyváženého potravinového doplňku?

Kontaktujte nás telefonicky nebo emailem.

(T-mobile: 605884394, Vodafone: 774077429, info@zdravohled.cz)


Rádi vás seznámíme se vším, co je potřeba pro uskutečnění vašeho laboratorního testu v nezávislé certifikované laboratoři i tím, jaké možnosti doplnění Omega 3 MK pro vás máme.

Přeskočit na obsah

  • Úvod
  • Omega 3
  • E-SHOP
  • Akce
  • Kontakt
  • pro inspiraci